Spis treści
Jako długoletnia właścicielka ukochanej labradorki Belli vel Floruni, wiem jak bardzo się martwimy kiedy nadejdzie czas choroby czy starości naszych zwierzaków. Mój pies nie należał niestety do tych najzdrowszych i dzisiaj już wiem, że przynajmniej z niektórymi dolegliwościami warto radzić sobie tak by nie obciążać niepotrzebnie organizmu zwierzaka, a tym samym doprowadzać do kolejnych schorzeń i komplikacji. Dlatego kiedy w literaturze na temat aromaterapii (o której tak wiele pisze się w kontekście stosowania przez ludzi) odnalazłam dział poświęcony zwierzętom, postanowiłam przekazać Wam kilka prostych rad i receptur jakie tam znalazłam. Absolutnie nie namawiam Was byście zaprzestali wizyt u weterynarza, a jedynie rozważyli możliwość stosowania aromaterapii u Waszych pupili. Przecież każdy z nas ma świadomość, że jeszcze do niedawna procedura przeprowadzania badań i testów na zwierzętach była powszechna. Dziś całe szczęście to się zmienia, ale z drugiej strony zastanówmy się co to znaczy? Tyle, że zwierzęta doświadczają w większości przypadków tych samych efektów terapeutycznych co ludzie. I jeszcze jedna uwaga zanim zaczniesz stosować aromaterapię u swojego zwierzaka – ponieważ każde zwierzę jest inne i posiada unikalną chemię, to tolerancja na olejki eteryczne także może się różnić. Dlatego ważne jest obserwowanie zachowania zwierzęcia. Jeśli zachowanie jest normalne, to wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast zachowanie odbiega od normy, na przykład zwierzak próbuje zetrzeć z siebie olejek, mruży oczy, pociera nos lub ucieka z pokoju kiedy rozpylasz olejek, może to oznaczać, że jest on wrażliwy na dany olejek lub mieszankę. Zwierzęta, podobnie jak niemowlęta i małe dzieci, mimo że nie potrafią mówić bardzo wiele pokazują nam swoim zachowaniem. I na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie dla sceptyków – Jak na ironię, wielu posiadaczy zwierząt domowych rozmieszcza w domu bez zastanowienia toksyczne odświeżacze powietrza, ale zastanawia się czy rozpylanie olejków eterycznych nie zaszkodzi ich zwierzakom 😉
Są jednak pewne specyficzne ograniczenia w stosowaniu olejków eterycznych u danych gatunków zwierząt i przekazuję Wam garść tej wiedzy jaką udało mi się znaleźć w literaturze w odniesieniu do psów i kotów. Z pewnością nie wyczerpuje to jednak tematyki i dobrze będzie jeśli skonsultujesz stosowanie metod aromaterapeutycznych u swojego zwierzaka z weterynarzem.
Mieszanka przeciw kleszczom i pchłom
*
- 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów
- 1 kropla olejku eterycznego z lawendy
- 1 kropla olejku eterycznego z grejpfruta
- 1 kropla olejku eterycznego z eukaliptusa
- 1 kropla olejku eterycznego z trawy cytrynowej
- woda, którą należy uzupełnić butelkę 240 ml ze sprayem, po uprzednim wlaniu do niej wszystkich wyżej wymienionych składników
Całość po zmieszaniu oraz przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij i spryskuj futro zwierzęcia przed wyjściem na zewnątrz. Mieszanka ta, poza ochroną zwierzaka i nas przed ukąszeniami pcheł i kleszczy i ryzykiem wielu groźnych chorób, jak chociażby borelioza, pomoże również eliminować przykre zapachy pozostawiane przez naszego pupila na meblach i dywanach.
Pamiętaj! Zwierzęta, podobnie jak ludzie, miewają alergie, dlatego przyglądaj się im dokładnie by uniknąć negatywnych reakcji. Nie pryskaj mieszanki w okolicy pyska zwierzaka.
W przypadku kotów stosuj duże rozcieńczenie olejków, a ponadto unikaj olejków bogatych w ketony i fenole (to dwie substancje metabolizowane w wątrobie) w tym:
- bazylia, brzoza, cynamon, drzewo herbaciane, gałka muszkatołowa, golteria, goździk, koper włoski, mięta pieprzowa, mięta zielona, oregano, rozmaryn, tymianek.
Koty mogą być również wrażliwe na olejki z d-limonem, dlatego bezpieczniej unikać olejków eterycznych z:
- bergamotki, cytryny, grejpfruta, koperku, limonki, pomarańczy i tangerynki.
Duże zwierzaki roślinożerne jak: alpaki, bydło, konie, lamy, owce i kozy – można u nich stosować olejki eteryczne na skórę w miejscach problematycznych, podobnie jak robimy to u ludzi. Jedynie młode tych zwierząt wymagają większego rozcieńczenia olejków niż dorosłe osobniki.
W przypadku psów do kontrowersyjnych olejków eterycznych z których bezpieczniej jest zrezygnować należą:
- brzozowy, kamforowy, z drzewa herbacianego, z golterii.
Poza tym obowiązuje ogólna zasada- im mniejszy pies tym bardziej rozcieńczony olejek.
Malutkie zwierzątka W przypadku szynszyli, świnek morskich, chomików zachowaj szczególną ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych, zwłaszcza o silnych cechach bakteriobójczych (np.: cynamonowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, oregano). Zwierzątka te mają bardzo delikatną florę bakteryjną, którą łatwo można uszkodzić stosując niewłaściwe olejki eteryczne.
Ptaki są bardzo wrażliwe na olejki eteryczne, dlatego bezwzględnie należy je rozcieńczać do miejscowego stosowania. Ponadto pamiętaj by rozpylać olejki w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Szampon dla zwierząt
leczy, myje i odbudowuje futro i skórę
*
- 1 kubek płatków owsianych
- 1½ kubka wody destylowanej
- 1 kropla olejku eterycznego z lawendy
- 1½ łyżeczki olejku witaminy E
- 1½ łyżeczki oleju nośnego (olejem nośnym może być oliwa z oliwek, olej kokosowy, migdałowy, z pestek winogron lub mieszanka takich olejów)
- 1 torebka organicznej zielonej herbaty
Zmiksuj płatki owsiane z wodą na gładką masę oraz wymieszaj w osobnej misce olejek eteryczny, nośny i olejek wit. E. Połącz zmiksowane płatki z olejkami, a następnie wsyp zieloną herbatę i dobrze wymieszaj. Przechowuj w szklanym słoiku.
Spray na rany
- 10 kropli olejku eterycznego z kadzidłowca
- 10 kropli olejku eterycznego z lawendy
- 10 kropli olejku eterycznego z mirry
- 1 łyżeczka srebra koloidalnego
- Żel aloesowy
Wlej olejki eteryczne i srebro do buteleczki 60 ml ze sprayem i uzupełnij żelem aloesowym. Wstrząśnij energicznie i spryskuj ranę co 2-3 godziny. Przechowuj w lodówce.
Spray przeciwlękowy
- 1 kropla olejku eterycznego z lawendy
- 1 kropla olejku eterycznego z kadzidłowca
- 1 kropla olejku eterycznego z wetiwerii
- woda destylowana według potrzeb
Połącz olejki eteryczne i uzupełnij wodą destylowaną w buteleczce 60 ml ze sprayem. Przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij. Tak wykonanym, uspakajającym nerwy zwierzęcia sprayem zwilżaj jego sierść, legowisko oraz rozpyl w domu kiedy wychodzisz.
*prezentowane receptury pochodzą z książki „Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii” dr Eric Zieliński
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!