Nanoszenie miejscowe olejku eterycznego (najczęściej po rozcieńczeniu w oleju nośnym) jest drugim, po inhalacji, najbardziej powszechnym sposobem na skorzystanie z jego uzdrawiającej siły. Skóra stanowi barierę ochronną pomiędzy naszym ciałem a światem zewnętrznym, a olejki eteryczne pomagają skórze prawidłowo tę funkcję pełnić. Aplikacja przezskórna olejków eterycznych jest idealna w przypadku leczenia miejscowego i oczywiście pielęgnacji skóry. Olejki eteryczne jako małe cząsteczki doskonale rozpuszczające się w tłuszczach, mogą szybko przeniknąć do skóry właściwej i naskórka. Natomiast substancje, które mogą być wchłaniane drogą przezskórną, zapewniają bardzo wysoki poziom biodostępności (procent substancji jaki jest wchłaniany i rozprowadzany w ciele).
Olejki eteryczne są bardzo silnie działającymi substancjami, do których należy podchodzić z respektem. Są to bardzo mocno skoncentrowane ekstrakty roślinne, a każda kropla odpowiada co najmniej 30 gramom materiału roślinnego. Dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności olejki przed nałożeniem na skórę należy rozcieńczać. W większości przypadków olejki eteryczne są skuteczniejsze w bardzo małych dawkach, a zwiększanie dawki zazwyczaj nie zwiększa skuteczności. O skuteczności decyduje systematyczność ich stosowania. Niektóre olejki, na przykład te zawierające fenole, mogą działać drażniąco, podczas gdy inne, takie jak olejki zawierające ketony, bywają toksyczne. Dlatego dawkowanie ma kluczowe znaczenie, a efekty osiągasz nie dzięki jednorazowej dawce, ale dzięki systematycznemu stosowaniu.
Rozcieńczalnikiem dla olejków eterycznych może być:
- w przypadku kąpieli woda,
- w mieszankach na ciało substancje bazowe w postaci naturalnych, tłustych i bezwonnych olejów roślinnych (z nasion winogron, ze słodkich migdałów, arganowy, awokado itp.)
- lub bazy kosmetyczne jak: nieperfumowany balsam, żel, krem, wazelina, szampon.
Poniżej znajdziecie ogólnie zalecane stężenia olejków eterycznych w kontakcie ze skórą . Pochodzą one od autorów literatury fachowej nt. zastosowania olejków eterycznych, ale pamiętaj by mimo wszystko zachować ostrożność i przeprowadzać test uczuleniowy, zwłaszcza jeśli dany olejek stosujesz po raz pierwszy.
O teście uczuleniowym pisałam tu: zrób swój dezodorant – środki ostrożności
Rekomendowane dawki olejków eterycznych w zależności od pożądanego działania:(1)
- 0,5%-1% (3-6 kropli na 30 ml) – w przypadku zastosowania dla dzieci, na twarz, na wrażliwą skórę narządów rodnych czy pod pachami;
- 2% (12 kropli na 30 ml) – standardowe rozcieńczanie dla dorosłych większości samodzielnie wykonywanych preparatów;
- 3-5% (18-30 kropli na 30 ml) – dla stanów przewlekłych, takich jak bóle;
- 5-10% (30-60 kropli na 30 ml) – w nagłych stanach , takich jak oparzenia i zranienia oraz do specyficznego leczenia chorób do tygodnia za jednym razem;
- 10% (60 kropli na 30 ml) i więcej należy stosować z wielką ostrożnością i tylko przez bardzo krótki czas;
- 25% i więcej stosować wyłącznie pod nadzorem wyszkolonego praktyka.
Rekomendowane dawki olejków eterycznych w zależności od sposobu aplikacji:(2)(3)
- 1,5% (15 kropli na 30 ml) – masaż całego ciała;
- 3% (30 kropli na 30 ml) – masaż miejscowy;
- 6% (60 kropli na 30 ml) – stosowanie miejscowe, punktowe;
- 10-15 kropli na typową wannę (120 cm) – kąpiel całego ciała;
- 4-5 kropli na miskę (10 l) – kąpiel nóg;
- 5 kropli na 100 ml ciepłej wody – kompres z waty, gazy lub ręcznika;
- 3-4 krople na 100 ml ciepłej wody – płukanka do gardła i jamy ustnej;
- 2% (20 kropli na 30 ml) – maseczka;
- 2% (20 kropli na 30 ml) – olejek do twarzy;
- 5-10 kropli w gorącej wodzie – zabieg parowy na twarz.
(1) E. Zieliński, „Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii” , Vital 2022
(2) M. Lavabre, „ Olejki eteryczne w aromaterapii”, Zielone Wydawnictwo 2021
(3) I. Konopacka-Brud, W.S. Brud, „Najlepsze olejki eteryczne, moja aromaterapia”, Instytut Aromaterapii 2021
Zarówno wydawcy jak i autorzy przytoczonych opracowań, jak również autor bloga, nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki dla zdrowia, mogące wystąpić w wyniku stosowania zaprezentowanych metod.
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!