Spis treści
Rola zmysłu węchu
Rola zmysłu węchu i odbioru wrażeń węchowych, choć w przeważającym stopniu działa na poziomie podświadomym, jest nie do przecenienia. Zapach potrafi wywołać najgłębsze, choć jednocześnie najbardziej ulotne doznania. Ogromna wrażliwość zmysłu węchu pozwala odróżnić nam tysiące zapachów, których nie jesteśmy w stanie opisać słowami. I choć zapachy tworzą własny system komunikacji, to nie możemy przekształcić ich w język, dlatego funkcjonują poprzez skojarzenia oraz obrazy i nie mają charakteru analitycznego.
Jak pokazują badania osobom z zaburzeniami węchowymi, a zwłaszcza bezwęchowym – czyli całkowicie niezdolnym do wyczuwania zapachów, zawsze towarzyszą jakieś objawy depresji o różnym stopniu nasilenia. Z kolei parosmia, czyli złudzenia węchowe (zwykle te nieprzyjemne) też nie pozostają bez związku z psychiką chorego. Osoby nieśmiałe i wycofane, siebie samych postrzegają jako źródło nieprzyjemnego zapachu jaki wyczuwają, natomiast osoby podejrzliwe, ze skłonnościami paranoicznymi upatrują źródła w innych.
Zapach towarzyszy nam stale, a jego moc znają i wykorzystują praktycznie wszystkie tradycje. Wszechogarniająca woń unosząca się podczas wielu ceremonii o charakterze mistycznym, religijnym, to jeden z niezwykle ważnych elementów oprawy (obok dźwięku i koloru) podkreślający wyjątkowość chwili i wywołujący u uczestników stan uniesienia.
Zapach, to jak rozkosz, śmiech czy szczęście – dopadają cię z zaskoczenia i znikają, gdy próbujesz je pochwycić, przeanalizować czy „ubrać” w słowa. Zapachy mają swój własny język, język doznań, którym potrafią wyrazić najbardziej subtelne uczucia lepiej niż jakiekolwiek słowa. Zmysł węchu ściśle wiąże się z pamięcią, a wspomnienia węchowe są bardzo dokładne i niemal niezatarte. Znajomość tych faktów pozwala nam świadomie wykorzystywać aromaterapię w celu podnoszenia naszego dobrostanu i poczucia szczęścia.
Wśród olejków eterycznych istnieją takie, które powszechnie stosuje się ze względu na ich działanie uspakajające, łagodzące stres, poprawiające nastrój, relaksujące, ograniczające stany lękowe i depresyjne (lista na dole). Pamiętaj jednak, że zmysł węchu to kwestia bardzo indywidualna, dlatego z tej dosyć obszernej listy wybieraj i twórz kompozycje, które podobają się właśnie Tobie. Ponadto weź też pod uwagę pozostałe właściwości tych olejków (jedne z nich mogą pobudzać, inne bardziej wyciszać czy pomagać w zaśnięciu). Eksperymentując, pamiętaj o zachowaniu minimalnych środków ostrożności (szczególnie zasady rozcieńczania olejków, które znajdziesz na blogu).
Gotowe mieszanki na poprawę nastroju
Jeśli nie masz ochoty na szukanie własnej kompozycji spróbuj naszych wosków aromaterapeutycznych. Każdy z nich zawiera w składzie olejki eteryczne o działaniu poprawiającym nastrój, łagodzącym stany lękowe i depresyjne (sprawdź z listą). Ale kiedy pracujesz i potrzebujesz energii i skupienia wybierz np. Focus Booster, który poza działaniem antydepresyjnym świetnie działa na pamięć i koncentrację. W chwilach relaksu (fajna książka, film, a może joga) sięgnij np. po Evening Delight, medytując wybierz dedykowaną mieszankę zawartą w Mindfulness Blend, a kiedy czujesz wszechogarniający stres to wypróbuj Stress Release. Relaks i wyciszenie przed zaśnięciem wspieraj mieszanką zawartą w Woman”s Health. Pierwsze wrażenia zapachowe, podczas wąchania zimnego wosku aromaterapeutycznego, mogą być inne niż podczas jego podgrzania i uwalniania się aromatów. Dlatego nie bój się eksperymentować, próbuj i szukaj najbardziej odpowiedniej dla siebie mieszanki zapachowej.
Ze względu na skład i dobór odpowiedniej mieszanki olejków eterycznych działanie aromaterapeutyczne mają też nasze świece. W nich też zawarte są olejki eteryczne łagodzące stres i poprawiające nastrój. Ze względu na niską temperaturę zapłonu w świecach nie stosujemy olejków cytrusowych, z których praktycznie każdy ma działanie odprężające i poprawiające nastrój, ale są tu niezwykle cenne antydepresanty wśród olejków eterycznych, jak chociażby: szałwia muszkatołowa, lawenda, geranium, mięta pieprzowa, neroli czy cedr.
Łączenie terapii
Pamiętaj, że szczególnie korzystne efekty daje połączenie aromaterapii z dowolną techniką wywołującą głęboki relaks (joga, medytacja, niektóre rodzaje masażu, treningi relaksacyjne). Zapach pogłębia techniki relaksacyjne, pozwala osiągnąć ich wyższy poziom. Po jakimś czasie, nasze doznania mogą być przywoływane już przez sam zapach. To dlatego wiele osób praktykujących aromaterapię nosi ze sobą często malutkie buteleczki ze swoim zapachem i w chwilach trudnych sięga po nie, wącha. Takim podręcznym dyfuzorem może być bibuła czy wacik nasączony naszą mieszanką olejków eterycznych i zamknięty w małym pojemniku. Niektórzy preferują z kolei małe buteleczki z kulką, w których olejki eteryczne są zmieszane z olejkiem bazowym (o zasadach rozcieńczania olejków piszę w innym artykule na blogu), by moc wetrzeć je np. w nadgarstki i wdychać.
Lista olejków eterycznych poprawiających nastrój, łagodzących stres, depresję i lęki:
- neroli
- lawenda
- ylang-ylang
- drzewo sandałowe
- geranium
- szałwia muszkatołowa
- majeranek
- jaśmin
- róża
- rumian rzymski/ rumianek marokański
- mięta pieprzowa
- mięta zielona
- cedr
- rozmaryn
- bergamotka
- mandarynka
- limonka
- słodka pomarańcza
- petitgrain
M. Lavabre, „ Olejki eteryczne w aromaterapii”, Zielone Wydawnictwo 2021
E. Zieliński, „Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii” , Vital 2022
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!