Spis treści
Stosowanie olejków eterycznych w terapiach ajurwedyjskich nie opiera się wyłącznie na doborze olejków w oparciu o ich ogólne właściwości, ale w oparciu o ich energetykę. Ajurweda rozróżnia w ziołach i olejkach eterycznych energetykę rozgrzewającą lub wychładzającą, wysuszającą lub nawilżającą. Uwzględniając te aspekty, ajurweda nie zaleca każdemu takiego samego zioła czy olejku eterycznego na przykład na niestrawność, czy ukojenie nerwów, ale wskazuje jakie typy olejków, o jakiej energetyce są właściwe dla osób typu wata, pitta czy kapha.
ZABURZENIA WATA
Ponieważ wata jest lekka, sucha, mobilna i chłodna, dlatego korygujemy ją olejkami nawilżającymi, ciężkimi, uspakajającymi i rozgrzewającymi. Nadmiar wata w organizmie jest jak intensywny proces starzenia, ponieważ powoduje on wysuszenie, wyniszczenie i utratę tkanek. Drugim rodzajem zaburzenia wata, obok nadmiaru, może być jej zablokowanie. Mamy wówczas do czynienia z niedrożnością kanałów w ciele spowodowaną przez toksyczne resztki jakie powstały w wyniku niestrawności, niezdrowej diety i niewłaściwego wydalania.
Poza olejkami eterycznymi wskazanymi konkretnie pod dany typ zaburzenie wata, istnieje też grupa olejków odpowiednia dla obu tych typów. Są to pobudzające olejki eteryczne, czyli takie, które nasilają ogień trawienny, niszczą toksyny, zwiększają wewnętrzne ciepło i pobudzają krążenie. Nie są one jednak wskazane w przypadku bardzo ostrego zaostrzenia wata, takich jak odwodnienie czy zapalenie błon śluzowych. Do tej grupy olejków eterycznych należą m.in.: bergamotka, czarny pieprz, cynamon, goździki, eukaliptus, imbir, majeranek, pomarańcza i oregano.
ZABURZENIA KAPHA
Ponieważ kapha jest chłodna, wilgotna, powolna i ciężka z natury, dlatego korygujemy ją olejkami rozgrzewającymi, wysuszającymi, pobudzającymi i dodającymi lekkości.
Olejki napotne pomagające usunąć wodę, oczyszczające krew i naczynia limfatyczne to dla kapha: bazylia, kardamon, cynamon, goździk, eukaliptus, imbir, jałowiec, trawa cytrynowa, szałwia i tymianek.
Olejki ściągające i redukujące u kapha ilość wody i likwidujące zastoje to m.in.: czarny pieprz, cynamon, imbir, drewno sandałowe, hibiskus, jaśmin, jałowiec czy gałka muszkatołowa.
Olejki pobudzające, poprawiające trawienie i przyspieszające metabolizma zawarte są np.: w anyżu, liściu laurowym, czarnym pieprzu, kardamonie, pieprzy kajeńskim, imbirze, goździkach, kolendrze, kminie, eukaliptusie, koprze włoskim, jałowcu, gorczycy, skórce pomarańczowej, oregano i kurkumie.
Olejki ściągające u kapha ilość wody i likwidujące zastoje to m.in.: czarny pieprz, cynamon, imbir, hibiskus, jaśmin, jałowiec, gałka muszkatołowa, szałwia i drzewo sandałowe.
Wykrztuśnie i przeciwzapalnie działają na kapfa: liśc laurowy, czarny pieprz, cynamon, goździeki, imbir, limonka, szałwia, skórka pomarańczowa. Wachlarz olejków właściwych dla kapha jest niezwykle szeroki, ale najlepsze są dla nich rozgrzewające i osuszające.
ZABURZENIA PITTA
Ponieważ pitta jest gorąca i wilgotna, dlatego korygujemy ją olejkami wychładzającymi, rozpraszającymi ciepło, wysuszającymi, odżywczymi i uspokajającymi.
Do olejków wychładzających i rozpraszających ciepło podczas gorączki i stanów zapalnych skóry należy np. mięta pieprzowa, mięta zielona, rumianek, melisa czy kolendra.
Z kolei olejki ściągające, działające wysuszająco i zmniejszające ilość wydzielin to m.in.: cytryna, nasiona marchwi czy krwawnik.
Olejki eteryczne wychładzające, oczyszczające krew i zwalczające infekcje u pitta to np.: drewno sandałowe, kolendra, jaśmin, mięta zielona, kurkuma czy krwawnik.
Do wychładzających olejków wzmacniających układ nerwowy, które wyciszają umysł i emocje pita należą m.in.: drewno sandałowe, lawenda, melisa, neroli, mięta pieprzowa i zielona, jaśmin, champaka, rumianek, benzoes (żywica styrakowca).
Pitta do odżywczych toników łagodzących stany zapalne, odżywiających tkanki ciała, pobudzających produkcję krwi i wzmacniających układ limfatyczny powinna stosować cedr, nasiona marchwi, kocankę i neroli.
Odmładzjące działanie na ciało i umysł pitta, poszerzające jej świadomość i ułatwiające zmianę nawyków mają: cedr, dzięgiel, nasiona marchwi, róża i szafran.
Przeciwgorączkowo i redukująco ogień pitta działają: limonka, neroli, wetiweria, benzoes, jaśmin, aksamitka.
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!