Spis treści
Korzyści z aromaterapii w saunie
Aromaterapia w saunie może dać wiele korzyści w postaci poprawy zdrowia i osiągnięcia stanu relaksu, pod warunkiem, że nie występują u nas ogólne przeciwskazania do korzystania z sauny, a z dobrodziejstwa olejków eterycznych korzystamy świadomie i rozsądnie.
Korzyści z aromaterapii w saunie:
- oczyszczanie i udrażnianie dróg oddechowych – takie olejki eteryczne jak eukaliptusowy, sosnowy, jałowcowy, cyprysowy, rozmarynowy ułatwiają oddychanie i wspierają leczenie przeziębień, kataru;
- poprawa krążenia – wiele olejków eterycznych, w tym m. in. rozmarynowy, imbirowy, jałowcowy, pomaga rozgrzać organizm, pobudzić przepływ krwi i limfy oraz poprawić dotlenienie tkanek;
- działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne – ogromna ilość olejków eterycznych, np. herbaciany czy lawendowy, pomaga zwalczać bakterie i wirusy;
- regeneracja mięśni – olejki takie jak rozmarynowy czy miętowy pomagają zmniejszyć napięcie mięśni i łagodzą bóle.
- łagodzenie napięcia i stresu – lawenda, szałwia muszkatołowa czy ylang-ylang pomagają w odprężeniu, wyciszeniu i zrelaksowaniu;
- poprawa nastroju – duża grupa olejków cytrusowych jak pomarańcza, cytryna, grejpfrut, bergamotki, mandarynki pobudzają, dodają energii i działają antydepresyjnie;
- poprawa snu – olejek lawendowy czy rumiankowy pomaga w zasypianiu i jakości snu po sesji w saunie.
Środki ostrożności w stosowaniu olejków eterycznych w saunie
Rozcieńczanie
Nigdy nie należy używać nierozcieńczonych olejków eterycznych, ponieważ w dużej mierze olejki eteryczne są łatwopalne, a ponadto ich duże stężenie może być szkodliwe dla zdrowia. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do wody (od 2 do 10 kropli na litr wody), wymieszaj jak najlepiej i przelej mieszaninę przez filtr do kawy, a następnie polej rozżarzone węgle lub kamienie.
Jakość olejków eterycznych
Nasze powietrze, jedzenie i woda są coraz bardziej skażone i niezwykle trudno jest znaleźć produkty całkowicie wolne od pestycydów i toksycznych zanieczyszczeń. Dlatego olejki eteryczne, także te certyfikowane jako organiczne, mogą zawierać pozostałości pestycydów. W wyciskanych na zimno olejkach cytrusowych jest większe prawdopodobieństwo występowania pozostałości pestycydów niż w olejkach destylowanych parą wodną. Dlatego kupując olejki eteryczne sprawdzaj nazwę rośliny (rodzaj i gatunek), kraj pochodzenia, część rośliny poddanej obróbce i typ ekstrakcji (destylacja czy wyciskanie) oraz czy firma dysponuje od ręki dokumentacją w postaci analiz laboratoryjnych dla danej partii, którą sprzedaje; czy posiada karty charakterystyki. Determinantem wysokiej jakości olejku eterycznego jest jego pochodzenie z rodzimych roślin. Rośliny występujące naturalnie w danym środowisku, zawsze mają lepszy profil odżywczy i bardziej terapeutyczne właściwości chemiczne, ponieważ klimat i gleba w jakiej się rozwinęły im służy, dobrze się w nim czują i naturalnie zawierają takie olejki eteryczne, które działają owadobójczo na lokalne szkodniki, dzięki czemu hodowcy nie muszą używać tylu środków chemicznych w celu ich ochrony. Dlatego dołóż wszelkich starań, by znaleźć dobre olejki eteryczne, lecz ostatecznym testem na ich skuteczność będzie ich działanie, które skłoni cię do dalszego ich używania lub zmiany na inne.
Przeciwwskazania zdrowotne
do aromaterapii w saunie praktycznie pokrywają się z ogólnymi przeciwskazaniami do korzystania z sauny, a są nimi: choroby serca i układu krążenia; choroby układu oddechowego jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc; problemy skórne takie jak: ostre stany zapalne skóry, oparzenia i otwarte rany; choroby neurologiczne typu padaczka czy migrena; infekcja i gorączka; ciąża; choroby nerek i wątroby; spożycie alkoholu i środków odurzających; alergie zwłaszcza w przypadku określonych olejków eterycznych
Dobór właściwych olejków eterycznych
W saunie używaj raczej olejków o właściwościach relaksujących, odświeżających i wspierających drogi oddechowe, jak:
- olejek eteryczny z eukaliptusa – otwiera drogi oddechowe, wykrztuśny, antyseptyczny, pobudzający krążenie, przeciwbakteryjny, przeciwreumatyczny. Idealny do sauny fińskiej i parowej, szczególnie podczas infekcji dróg oddechowych, kataru, przeziębienia, grypy, zapalenia zatok, reumatyzmu, bóli mięśni, głowy, wyczerpania psychicznego, zmęczenia.
- olejek eteryczny z sosny – działa antybakteryjnie, antyseptycznie, tonizująco i wykrztuśnie (uwaga na reakcje alergiczne). Przyniesie ukojenie w bólach mięśni, zmęczeniu i ciężkości nóg, podagrze, ogólnym osłabieniu, wyczerpaniu psychicznym i nerwowym.
- olejek eteryczny z mięty pieprzowej – odświeżający, antyseptyczny, pobudzający, poprawiający krążenie, przeciwbakteryjny, przeciwbólowy, przeciwskurczowy, przeciwwirusowy, przeciwzakaźny, przeciwzapalny. Pomocny w bólach głowy, bólach mięśni, rwie kulszowej, nerwobólach, zmęczeniu, apatii, napięciu fizycznym. W saunie przyniesie prawdziwe orzeźwienie.
- olejek eteryczny lawendowy – idealny na wieczorną sesję przed snem, redukującą napięcia i stres, ułatwiającą zasypianie. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, uspakajające, wzmacniające nerwy.
- olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej – też idealny na uspakajającą i relaksującą sesję. To olejek znany ze swoich dobroczynnych właściwości w okresach napięcia psychicznego, utraty koncentracji, bólu głowy, problemów z pamięcią, bezsennością, nerwowością, depresją, zmęczeniem mięśni, skurczami mięśni, problemów menopauzalnych i PMS.
- olejek eteryczny z jałowca – o właściwościach antyseptycznych, napotnych, przeciwbólowych, tonizujących. Stosowany w aromaterapii na detoksykację, cellulit, ciężkie nogi, podagrę, reumatyzm, artretyzm, wyczerpanie psychiczne, chroniczne zmęczenie, niepokój, napięcia.
- olejek eteryczny z rozmarynu – świetny do zastosowania w saunie po treningu, w bólach mięśni, ociężałych nogach, obrzękach, reumatyzmie, bólach głowy, ogólnym osłabieniu. Działa antybakteryjnie, antyseptycznie, immunostymulująco, przeciwbólowo, oczyszczająco, przywraca siły, stymuluje i wzmacnia pamięć.
- olejek eteryczny z cyprysu– poprawiający krążenie, regenerujący, rozszerzający naczynia żylne, stosowany w aromaterapii na ociężałość i zmęczenie nóg, obrzęki, reumatyzm, zmęczenie menopauzalne, uderzenia gorąca, suchy kaszel.
- olejki eteryczne cytrusowe (mandarynkowy, pomarańczowy, bergamotowy, cytrynowy, grejpfrutowy) – to świetne olejki na poprawę nastroju, działające antydepresyjnie, ale uważaj z ich ilością w saunie, ponieważ w zbyt dużych ilościach mogą podrażniać skórę i błony śluzowe, zwłaszcza w wysokich temperaturach.
Olejki eteryczne niezalecane w saunie
- olejek eteryczny cynamonowy – może silnie podrażniać drogi oddechowe i skórę;
- olejek eteryczny z tymianku – może powodować podrażnienia, tym bardziej w wysokiej temperaturze w saunie (istnieją ogólne przeciwwskazania do długotrwałego stosowania tego olejku właśnie ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień);
- olejek eteryczny z goździków – posiada silne właściwości drażniące;
- olejek eteryczny z oregano – może powodować nadwrażliwość skóry, a w wysokiej temperaturze również układu oddechowego;
- olejek eteryczny z pieprzu czarnego – może powodować podrażnienia skóry, a w wysokiej temperaturze również układu oddechowego,
- zbyt duże ilości olejków eterycznych o słodkim i ciężkim zapachu, które mogą wywołać nadmierną senność, przytłoczyć lub przyczynić się do powstania bólu głowy (np. jaśminowy, z paczuli, cedrowy).
Reasumując aromaterapia w saunie to świetny sposób na relaks i poprawę samopoczucia, pod warunkiem zastosowania odpowiednio dobranych olejków eterycznych i korzystania z nich z odpowiednią rozwagą.
Bibliografia
- V.A.Worwood, „Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii”, Vital 2021
- M.Lavabre, „ Olejki eteryczne w aromaterapii”, Zielone Wydawnictwo 2021
- dr E.Zieliński, „Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii” , Vital 2022
Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz!