Małe drzewko cytrynowe, mocno cierniste, z bardzo grubymi liśćmi i najkwaśniejszymi owocami w całym królestwie roślin sprawia wrażenie świeżości, optymizmu i nieustraszonej siły. Tutaj dialektyka ognia i wody przechyla się na stronę chłodu. Pod dość twardą skórką owoc jest ściśle ustrukturyzowany; ekspansja, rozrost i rozszerzanie znajduje się pod kontrolą. Olejek produkowany jest w całym basenie Morza Śródziemnego (za najlepsze uważa się olejki pochodzące z Włoch – Sycylia, Calabria) oraz w Kalifornii, Brazylii i Argentynie. Zapach uważany za nutę górną dobrze komponuje się z wieloma olejkami, tworząc przyjemną zieloną nutę. Lekki świeży aromat z charakterystyczną ciepłą nutą zawartego w nim cytralu oraz ostrą drugiego głównego składnika limonenu.
Olejek eteryczny z cytryny znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii do masażu, kąpieli, kompresów, inhalacji i nawaniania powietrza.
Właściwości: bakteriobójcze, antyseptyczne, pobudzające, tonizujące, żołądkowe, wiatropędne, moczopędne, wątrobowe, przeciwreumatyczne, rozrzedzające krew, przeczyszczające. Stymuluje układ odpornościowy oraz oczyszcza krew, jest szczególnie skuteczny w walce z wirusami. Jest również jednym z cenniejszych olejków eterycznych w kosmetykach, dzięki działaniu oczyszczającemu, poprawiającemu koloryt i elastyczność skóry dojrzałej. Olejek eteryczny z cytryny jest również doskonały do zastosowania w gospodarstwie domowym w środkach czystości i do kąpieli. Jest również doskonałym dodatkiem do środków odstraszających owady zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych i dla koni. Stosowany podczas medytacji wspomaga koncentrację. Jego czysta, odświeżająca energia działa pobudzająco na układ nerwowy.
Ajurweda i olejki eteryczne:
- olejek cytrynowy łagodzi doszę pita i wata, nie powoduje żadnych zmian na kapha
- olejek cytrynowy pobudza czakrę trzeciego oka (adżńa) i czakrę seksualną (swadhisztana)
Najlepiej łaczy się z: wszystkie cytrusy, jałowiec, cyprys, jodła, sosna, lawenda, jatamansi, mięta pieprzowa i zielona, elemi, petitgrain, neroli, ylang-ylang, wetiweria, pieprz czarny, kardamon, rumianek, kadzidło, geranium, jaśmin, hyzop, mirra, mirt, rozmaryn, sandałowiec.
W zaleceniach IFRA ogranicza się stosowanie olejku do 2% w preparatach pozostających na skórze. Nie powinien być stosowany w preparatach pozostających na skórze wystawionej na działanie słońca lub promieniowania UV. Nie powinien zawierać więcej niż 15 ppm. bergaptenów. W obecności innych składników fototoksycznych ograniczenie dotyczy sumy ich stężeń. Łatwo się utlenia, co powoduje powstanie silnie drażniących substancji. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym naczyniu w lodówce.
Ciekawostka – Olejek cytrynowy jest często używany do ochrony drewna, dając naturalny połysk. Gitary, skrzypce i inne instrumenty smyczkowe często są smarowane olejkiem eterycznym z cytryny.
Zobacz nasze receptury i porady:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.