Rodzina botaniczna: Wielichnowate – Odżywcza rodzina. Do olejków z tej rodziny zaliczamy cytronellę, trawę cytrynową, palmarosę i wetiwerię. Znaczna większość roślin pokrywająca ziemię należy do rodziny wielichnowatych. Od biegunów po równik, od bagien po pustynię rodzina ta wykazuje zadziwiające zdolności adaptacyjne i różnorodność. Źródłem tej siły jest jej potężny system korzeniowy, tworzący skomplikowaną sieć, która idealnie łączy się z glebą.
To właśnie w swoich żółto-czerwonych korzeniach i kłączach wetiweria wytwarza swój olejek eteryczny. Roślina, a także jej olejek znane były na Dalekim Wschodzie od czasów prehistorycznych. Olejek uważany był za afrodyzjak i w starożytnych Indiach namaszczano nim nowożeńców. Głównym składnikiem olejku są alkohole seskwiterpenowe zwane wetiwerolami (do 50% w tym kusymol do 15%), które praktycznie nie występują w innych olejkach eterycznych. W medycynie ludowej korzenie trawy wetiweriowej znajdują zastosowanie jako antyseptyk i środek tonujący.
Właściwości: przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, odkażające, przeciwskurczowe, wspomagające rozrost komórek, oczyszczające, wspomagające wydzielanie krwi menstruacyjnej, tonizujące, przyspieszające gojenie raz, usypiające.
Wskazania: łagodzenie napięcia nerwowego (także na tle seksualnym), zdenerwowania, bezsenności, bólu i napięcia mięśni (też w masażu sportowym), reumatyzmu, stanów zapalnych mięśni i stawów, trądziku, bielactwa, infekcji i stanów zapalnych skóry. (sposób zastosowania w aromaterapii: do masażu, kąpieli, kompresów, inhalacji, aromatyzowania powietrza). Stosowany w aromaterapii lub podczas medytacji olejek z wetywerii może likwidować rozkojarzenie, łagodzić depresję i przynosić ogólne uczucie spokoju.
Zapach: intensywna, bardzo trwała nuta dolna, drzewny, piżmowy i podobny do zapachu drewna sandałowego. Stosowany w perfumiarstwie i kosmetyce, doskonale utrwala zapachy.
Ajurweda i olejki eteryczne:
- olejek wetyweriowy łagodzi doszę wata, zaostrza doszę kapha i pita
- olejek pobudza czakrę podstawy (muladhara)
- energetyka: lekko rozgrzewająca, uziemiająca
- pomaga połączyć się z ziemią i poczuć co jest celem człowieka
Najlepiej łączy się z: wszystkie cytrusy, drewno sandałowe, cedr, kadzidło, paczuli, mirra, mech dębowy, szałwia muszkatołowa, drzewo różane, geranium, ylang-ylang, róża, lawenda, jaśmin, cynamon, pieprz czarny
W zaleceniach IFRA nie ma szczególnych ograniczeń w stosowaniu tego olejku. Ogólnie uważany jest za bezpieczny. Ze względu na oddziaływanie na psychikę nie stosować u dzieci.
Zobacz nasze receptury i porady:
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.